Choroby zboża podsumowanieSprawdzone środki w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są dużym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ jedynie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Asekuracja zboża zgnilizna twardzikowa przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest nieraz bardziej efektywne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej znaczących, jakie warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Zwłaszcza właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma w istocie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, lub inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności lub ewentualnie tolerancji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to większą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Kosowski 2022-01-20

Wcześniej niespełna rok po ożenku przeżyli tatami zdumiewającej córeczki, i po dwóch latach chłopca.

noavatar.png
Uliński 2022-03-19

Prędko niemalże rok po ożenku dożyliśmy tatami wykwintnej córeczki, natomiast po dwóch latach podrostka.

Najnowsze artykuły:

Top